Блог Дарьи Аккерман о праве
Борг у спадок. Що потрібно знати

Борг у спадок. Що потрібно знати

 

Згідно ст. 1268 ЦКУ спадкоємець має право прийняти спадщину або відмовитися від неї. 
У разі прийняття – до спадкоємця переходять усі права та обов’язки спадкодавця.

Важливо! Часткове прийняття спадщини, а саме - відмова від прийняття її боргової частини - не допускається, обов’язковою умовою вступу в спадщину є беззастережне прийняття спадкоємцями, як прав, так і обов’язків, які залишилися після смерті спадкодавця.

Відповідно до ст. 1282 ЦК України, спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.
У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Отже, приймаючи спадщину, спадкоємці відповідають за борги спадкодавця, але в межах вартості спадкового майна. І в ніякому разі кредитори не мають право вимагати погашення боргу із власного майна спадкоємця. Якщо розмір зобов’язання перевищує вартість отриманого у спадщину майна, інша частина зобов’язання припиняється в зв’язку з неможливістю її виконання.
Проте, спадкоємці мають право відмовитись від прийняття спадщини, в такому випадку – борги за спадкоємця платити буде не потрібно, але тоді і спадкове майно спадкоємці не отримають. 

Отже, перед тим як прийняти спадщину – проаналізуйте всі «+» та «-», а саме, - різницю між вартістю спадкового майна та сумоб боргу, і якщо рахунок не на користь спадкоємця, раціональніше буде відмовитись від спадщини.

Варто також пам’ятати. Якщо спадкоємець проживав окремо від спадкодавця, та не бажає приймати спадщину – він просто не подає нотаріусу заяву про прийняття спадщини, це і буде відмовою. Але якщо, спадкоємець та спадкодавець проживали разом – спадкоємцю необхідно подати нотаріусу саме заяву про відмову від спадщини (інакше такий спадкоємець буде вважатися таким, що прийняв спадщину).

Дар'я Аккерман, адвокат.
Підписуйтесь на мене в соціальних мережах:

БЛОГ ПРАВАБЛОГ ПРАВА

 

decor photo
На Дніпропетровщині судитимуть майора ДШВ за хабар і незаконне збагачення на 26,2 млн грн
Дніпро
Криминал Война в Украине
На Дніпропетровщині судитимуть майора ДШВ за хабар і незаконне збагачення на 26,2 млн грн
На Дніпропетровщині до суду скерували справу начальника продовольчої служби однієї з частин Десантно-штурмових військ. За даними слідства, у червні 2025 року майор отримав від підлеглої 10 тисяч доларів за використання службового становища для підміни продуктів, призначених військовослужбовцям: замість помідорів постачали огірки, а замість яблук — апельсини.
На Дніпропетровщині посилять патрулювання під час державних свят
Дніпро
Жизнь
На Дніпропетровщині посилять патрулювання під час державних свят
Особливу увагу приділятимуть громадському порядку та недопущенню масових скупчень людей.
Дніпрянка Олена Рудакова здобула срібло чемпіонату світу зі спортивного орієнтування
Дніпро
Спорт
Дніпрянка Олена Рудакова здобула срібло чемпіонату світу зі спортивного орієнтування
Днепрянка стала второй на средней дистанции. В соревнованиях приняли участие около 3000 спортсменов из 42 стран мира.
decor photo
«Світло, яке рятує життя»: як сонячна енергія працює на порятунок дитячих життів у Дніпрі
Дніпро
Политика Жизнь Технологии События Война в Украине
«Світло, яке рятує життя»: як сонячна енергія працює на порятунок дитячих життів у Дніпрі
Марина родом з Херсонської області. У Дніпрі вона опинилася через тяжкий стан доньки –  восьмирічної Ніколь. Через стрімке погіршення стану дитини родина ухвалила рішення везти дівчинку на лікування з Херсонщини до Дніпра. Відтоді минуло майже три тижні: з 28 липня Ніколь у лікарні, з яких перших 10 днів дівчинка провела в реанімації, поки лікарі боролися за її життя.
15 років в’язниці: мешканець Дніпра передавав російським спецслужбам дані про військові об’єкти
Дніпро
Криминал Война в Украине
15 років в’язниці: мешканець Дніпра передавав російським спецслужбам дані про військові об’єкти
47-летнего жителя Днепра приговорили к 15 годам лишения свободы с конфискацией имущества за государственную измену. Мужчина передавал российским спецслужбам фото и видео военных объектов в городе.
Литва передасть Кривому Рогу обладнання Каунаської ТЕЦ для підготовки до зими
Кривий Ріг
Жизнь Технологии Война в Украине
Литва передасть Кривому Рогу обладнання Каунаської ТЕЦ для підготовки до зими
Литва готується передати Кривому Рогу обладнання Каунаської теплоелектроцентралі, яке має допомогти місту посилити енергетичну стійкість напередодні нового опалювального сезону.