Блог Права Дарьи Аккерман
Власна квартира під офіс. Або чи можна використовувати своє житло у підприємництві

Власна квартира під офіс. Або чи можна використовувати своє житло у підприємництві

 

Відповідно до ст. 320 ЦК України власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Отже, якщо ваша діяльність не пов'язана з виробництвом, а ви ФОП, який здійснює, наприклад, бухгалтерську роботу дистанційно або репетитор на дому - ви можете без будь-яких перешкод використовувати квартиру для здійснення підприємницької діяльності.

Однак, статтею 383 ЦК України передбачено, що власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва. Тому, якщо ви ФОП, який займається виробництвом, наприклад, випікає торти на продаж- використовувати житло для підприємства не маєте права. Але якщо така необхідність все ж існую - потрібно буде перевести квартиру із житлового в нежитловий фонд. Якщо квартира знаходиться на першому поверсі багатоквартирного будинку після такого переведення - її можна буде переобладнати для магазину, салону краси та ін.

Вимоги, на підставі яких можна перевести житлову нерухомість у нежитловий фонд, затверджують міські, районні, селищні ради. Основні з них такі: квартира повинна розміщуватися на цокольному або першому поверсі, другому поверсі — якщо вона розміщується безпосередньо над нежилим приміщенням. Ви повинні мати можливість обладнати окремий вхід і евакуаційний вихід, пандус до цього приміщення. Вхід і вихід повинні бути окремими від житлової частини будинку. Крім того,  у такій квартирі не повинно бути зареєстрованих людей (прописаних), всі повинні бути зняті з реєстрації, оскільки не можна буде переобладнати квартиру лише частково. Звичайно, міськими радами можуть бути встановлені і інші вимоги до такого житла. 

Обов'язково варто звернути увагу, на обмеження, встановлені для житлових будинків.  Вони встановлені в ДБН В.2.2-15:2019 "Житлові будинки". 
Так, у житлових будинках забороняється розміщення, зокрема, готелів, хостелів; пунктів з прийому вторсировини та магазинів, площа яких більша 1 тис. кв. м; спеціалізованих магазинів, які торгують м’ясом, рибою, овочами; ветеринарних клінік; громадських туалетів; похоронних бюро; лазень, саун, а також хімчисток і пралень (окрім пунктів прийому та самообслуговування);
підприємств, які перевищують допустимі рівні шуму та випромінювання; автоматичних телефонних станцій, більших за 100 кв. м; будівельних магазинів, які можуть призвести до забруднення території; майстерень з ремонту машин і взуття, площею понад 100 кв., млабораторій, стаціонарів, травмпунктів, відділень МРТ, дерматовенеричних, психіатричних, інфекційних та фтизіатричних кабінетів лікарів, рентгенівських кабінетів.

Штраф за використання житлових приміщень не за призначенням передбачений ст. 150 КУпАП і складає від 17 до 51 грн. Але якщо ви без відповідних погоджень і переведення квартири в нежитловий фонд відкриєте у ній салон або магазин - вас зможуть оштрафувати служби, які займаються перевіркою таких об'єктів і вже на набаго більші суми.

 

Дар'я Аккерман, адвокат.
Підписуйтесь на мене в соціальних мережах:

БЛОГ ПРАВА БЛОГ ПРАВА

 

 

2021-01-21 11:26:00
true
Відео Дня

Архів Новин