Увільнення від роботи на час виборів у 2020 році
Увільнення від роботи на час виборів у 2020 році
25 жовтня 2020 року відбудуться вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів. Якщо працівник є учасником виборчого процесу роботодавцю необхідно оформити необхідні документи, спираючись на Виборчий кодекс від 19.12.2019 № 396-IX (далі — ВК).
Якщо працівник являється членом виборчої комісії - важливо з’ясувати, виконує працівник обов’язки в комісії на платній чи безплатній основі:
- На платній основі - зберігається місце роботи/посада та не зберігається заробіток. Увільняється від роботи на весь період виборчого процесу (ст. 212 ВК);
- На безплатній основі - зберігається місце роботи/посада, середній заробіток. Увільняється на час засідань виборчої комісії чи участі в інших заходах комісії ( ст. 38 ВК, ст. 119 КЗпП).
На кожного члена виборчої комісії поширюються гарантії і компенсації, передбачені законодавством для працівників на час виконання ними державних або громадських обов’язків у робочий час. Гарантії поширюються на час безпосереднього виконання обов’язків члена виборчої комісії, зокрема, участь у засіданнях комісії, інших заходах на виконання ВК чи рішень комісії (ч. 5 ст. 38 ВК).
За рішенням виборчої комісії голова, заступник голови, секретар або в разі їх відмови інші члени дільничної виборчої комісії протягом виборчого процесу можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії на платній основі на підставі цивільно-правового договору між ними і виборчою комісією. Таких осіб на цей період увільняють від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи зі збереженням стажу роботи (абз. 1 ч. 1 ст. 212 ВК).
Якщо працівник являється кандидатом у депутати місцевої ради йому надається неоплачувана відпустка (ст. 237 ВК). Для держслужбовця додаткова підстава для відпустки без збереження зарплати — ч. 4 ст. 10 ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII. Бажаний строк відпустки працівник вказує в заяві.
Держслужбовець зобов’язаний письмово повідомити керівника держслужби в одноденний строк після реєстрації кандидатом у депутати. Строк відпустки — з дня його повідомлення про участь у виборчому процесі й до дня його завершення відповідно до виборчого законодавства.
Роботодавець не має права відмовити кандидату в депутати у звільненні на період з часу його реєстрації як кандидата до закінчення виборчого процесу (або скасування його реєстрації) від виконання виробничих або службових обов’язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки (ст. 237 ВК). Звільняти з ініціативи роботодавця працівника, зареєстрованого як кандидата у депутати забороняє ч. 2 ст. 237 ВК.
Якщо працівник являється довіреною особою кандидата - він увільняється від роботи без збереження зарплати наказом за умови, що роботодавець згоден увільнити працівника. Довірені особи кандидата мають право на звільнення від виконання виробничих або службових обов’язків з дня їх реєстрації на період виборчого процесу без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства чи уповноваженим ним органом (ч. 9 ст. 238 ВК).
Дар'я Аккерман, адвокат.
Підписуйтесь на мене в соціальних мережах: