Блог Права Дарьи Аккерман
Термін та строк. В чому різниця?

Термін та строк. В чому різниця?

 

Яка різниця – застосовувати слово «строк» чи «термін»?! Для звичайної людини це одне і те саме. Але в юридичній практиці має значення навіть кома, не те що застосування двох різних термінів для опису одного й того самого поняття.

Отже:

№ п/п

Строк

Термін

1

певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення

певний момент у часі, з настанням якого пов’язана дія чи подія, що має юридичне значення

2

визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами

визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати

3

можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду

4

перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

_______________

 

Закінчення строку:

  • Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.
  • До строку, що визначений півроком або кварталом року, застосовуються правила про строки, які визначені місяцями. При цьому відлік кварталів ведеться з початку року.
  • Строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.
  • Строк, що визначений у півмісяця, дорівнює п'ятнадцяти дням.
  • Якщо закінчення строку, визначеного місяцем, припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк спливає в останній день цього місяця.
  • Строк, що визначений тижнями, спливає у відповідний день останнього тижня строку.
  • Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Порядок вчинення дій в останній день строку:

  • Якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. У разі, якщо ця дія має бути вчинена в установі, то строк спливає тоді, коли у цій установі за встановленими правилами припиняються відповідні операції.
  • Письмові заяви та повідомлення, здані до установи зв'язку до закінчення останнього дня строку, вважаються такими, що здані своєчасно.

Наприклад, у Постанові Пленуму Вищого Господарського Суду України № 14 від 17 грудня 2013 року «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» надано роз’яснення щодо правильного розуміння та застосування понять «термін» та «строк». У пункті 1.9  зазначено, що якщо у договорі виконання грошового зобов'язання визначається до настання певного терміну, наприклад, до 1 серпня 2014 року (частина друга статті 252 ЦК України), то останнім днем виконання такого зобов'язання вважається день, що передує цьому терміну (в даному прикладі - 31 липня 2014 року). Водночас коли у тексті договору виконання грошового зобов'язання визначено "по 1 серпня 2014 року" або "включно до 1 серпня 2014 року", то останнім днем виконання такого зобов'язання буде 1 серпня 2014 року.

 

Дар'я Аккерман, адвокат.
Підписуйтесь на мене в соціальних мережах:

БЛОГ ПРАВА БЛОГ ПРАВА

 

 

 

 

2021-04-08 13:45:00
true
Відео Дня

Архів Новин