Блог Права Дарьи Аккерман
Штрафи на працівників

Штрафи на працівників

 

Штрафувати працівників — порушення закону. КЗпП забороняє карати на гроші як за дрібні порушення дисципліни, так і за серйозні проступки.

Роботодавці дедалі частіше розробляють власні «системи штрафів» і навіть фіксують їх у колдоговорі або в трудовому договорі з працівником. Але юридичної сили це не має. Умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, недійсні (ст. 9 КЗпП). Тож недійсними будуть всі норми локальних актів, де йтиметься про штрафи, бо це суперечить закону.

Відраховувати із зарплати припустимо лише, щоб покрити заборгованість працівника підприємству, і тільки у випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 127 КЗпП). Але в жодному нормативному акті немає підстав для відрахування за «запізнення, порушення дисципліни, неохайний вигляд» тощо. 

Роботодавець має право притягнути працівника до матеріальної відповідальності лише за шкоду, заподіяну підприємству з його вини. Тоді працівник відповідатиме грошима — у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку. Матеріальну відповідальність понад середній місячний заробіток допускають лише у випадках, зазначених у законодавстві (ст. 132 КЗпП).

Інструмент впливу на недбайливих працівників, передбачений законом, — це дисциплінарне стягнення. Стаття 147 КЗпП дозволяє лише два варіанти: оголосити догану або звільнити.

 

Дар'я Аккерман, адвокат.
Підписуйтесь на мене в соціальних мережах:

БЛОГ ПРАВАБЛОГ ПРАВА

 

 

 

2020-10-12 12:01:00
true
Анекдоты дня
Анекдот22233
Одесса. Помирает Сара:   - Абрам, ты женишься после моей смерти? - Нет, Сарочка, что ты, не женюсь. - Но почему? Ты же еще мужик хоть куда. - Потому что лучше тебя мне не найти... А такую же я не хочу.  
Анекдот 007008
  - Доктор, у меня пропало обаяние. - Вы хотели сказать, обоняние? - С такими соплями - и то и это.    
Анекдот 1289
  Завела кота. Теперь удивляюсь: он вечно топчется у холодильника, с жутко деловым видом валяется на диване, иногда орет, не любит моих подруг и страшно боится пылесоса... Вот честное слово, такое ощущение, что снова замуж вышла!  
Анекдот2222777
Письмо, найденное в бутылке посреди океана: "Нахожусь на необитаемом острове. Ни автомобилей, ни магазинов, ни смога, ни шума. Чтоб вы там все лопнули от зависти!"
Анекдот223344
(после кораблекрушения) Посылает записку в бутылке: "Я на необитаемом острове, помогите выбратся, вы моя единственная надежда!". Бутылка возвращается через 3 года: "ться".
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua


Архив новостей