Блог Права Дарьи Аккерман
Ринок землі: Мін’юст оновив Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами

Ринок землі: Мін’юст оновив Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами

 

03 липня 2021 року набув чинності наказ Мін’юсту№ 2339/5 від 30.06.2021 «Про затвердження Змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України».

Зміни пов’язані з оновленням законодавства, яке регулює обіг земель сільськогосподарського призначення:

  • Договори про виділ частки в натурі майна (поділ), право власності на яке підлягає реєстрації, посвідчуються нотаріусом на підставі документів, що посвідчують право власності на таке майно, або на підставі інформації з ДРРП на нерухоме майно.

Крім того, нотаріусу подається документ (акт, висновок, кадастровий план земельних ділянок, які будуть сформовані, ін.), виготовлений у порядку, встановленому законодавством, який містить інформацію про можливість формування (створення) нерухомого майна.

У разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні, нотаріусу подається згода землекористувача, заставодержателя на поділ земельної ділянки, викладена у формі заяви, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально.

  • При посвідченні правочину щодо відчуження земельної ділянки с/г призначення нотаріус перевіряє дотримання встановлених вимог до набувачів права власності на земельну ділянку с/г призначення. Посвідчення такого правочину здійснюється за наявності протоколу проведення перевірки набувача, складеного відповідно до порядку, затвердженого КабМіном України. Протокол проведення перевірки набувача долучається до примірника правочину, що залишається у справах нотаріуса.
  • Договори дарування, довічного утримання, спадкові договори, предметом яких є земельні ділянки с/г призначення приватної власності, посвідчуються лише у разі відчуження таких земельних ділянок на користь іншого з подружжя, родичів (дітей, батьків, рідних (повнорідних і неповнорідних) братів і сестер, двоюрідних братів і сестер, діда, баби, онуків, правнуків, рідних дядька та тітки, племінниці та племінника, пасинка, падчериці, вітчима, мачухи). Ця вимога не поширюється на земельні ділянки несільськогосподарських угідь (крім земельних ділянок під польовими дорогами, запроектованими для доступу до земельних ділянок) та земельні ділянки для садівництва.
  • При посвідченні договору про відчуження земельної ділянки, щодо набуття у власність житлового будинку (крім багатоквартирного), будівлі або споруди, які розташовані на земельній ділянці(ках), нотаріусу подається витяг з ДЗК про земельну ділянку, отриманий в порядку, встановленому законом.

Відомості з цього витягу зазначаються нотаріусом в тексті договору.

  • За договором міни земельних ділянок с/г призначення приватної власності можуть бути обміняні лише земельні ділянки, розташовані у тому самому масиві земель с/г призначення, за правилами, визначеними ч.2 ст.37-1 ЗК України.

Відомості про масив земель с/г призначення та земельні ділянки, розташовані в ньому, нотаріус отримує з ДЗК.

  • Нотаріус при посвідченні правочину про відчуження земельної ділянки с/г призначення обов’язково перевіряє наявність переважного права купівлі такої земельної ділянки в порядку, встановленому ст.130-1 ЗК України.
  • Договір купівлі-продажу земельної ділянки с/г призначення, щодо якої в ДРРП на нерухоме майно зареєстрований намір щодо продажу, посвідчується нотаріусом, якому було подано заяву про державну реєстрацію такого наміру.
  • З метою перевірки дотримання вимог, встановлених ЗК України щодо ціни продажу земельних ділянок с/г призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), нотаріусу подається нормативна грошова оцінка таких земельних ділянок.
  • Для посвідчення правочину про відчуження земельної ділянки с/г призначення нотаріус має право витребовувати від фізичної або юридичної особи - набувача такої земельної ділянки додаткові відомості та документи з метою перевірки дотримання вимог, встановлених ЗК України.
  • Договір про задоволення вимог іпотекодержателя або відповідне застереження в іпотечному договорі, якщо предметом іпотеки є право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) чи для забудови (суперфіцій), посвідчується з дотриманням вимог ст.36 ЗУ «Про іпотеку».

 

Дар'я Аккерман, адвокат.
Підписуйтесь на мене в соціальних мережах:

facebook: facebook.com/blogpravatg/

telegram:  t.me/blogprava (https://t.me/joinchat/AAAAAEnMoJNqjWUqOt_cAw)

 

 

2021-07-28 17:00:00
true
Відео Дня

Архів Новин