Блог Права Дарьи Аккерман
Як контролювати використання аліментів

Як контролювати використання аліментів

 

Як контролювати використання аліментів

Стаття 186 Сімейного кодексу України (далі – СК України) встановлює, що за відповідною заявою особи, що сплачує аліменти, або за власною ініціативою орган опіки та піклування  проводить перевірку цільового витрачання аліментів. Якщо буде встановлено факт нецільового витрачання аліментів, платник аліментів має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадбанку України.

Аліменти, які сплачуються на утримання неповнолітніх дітей, є одним з гарантованих законом джерел їх (дітей) існування. Такі виплати (утримання) мають суто цільове призначення — утримання неповнолітнього.

Мінсоцполітики розробило порядок здійснення контролю над цільовим витрачанням аліментів на дитину. Його виконують представники служби у справах дітей. Цільове витрачання аліментів перевіряє орган опіки та піклування. Про це йдеться в наказі міністерства, ухваленому 15 листопада 2018 року №1713 і зареєстрованому в Міністерстві юстиції. Порядок визначає процедуру здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає. Підставою для такої перевірки може бути заява платника аліментів або власна ініціатива органу опіки та піклування.

На орган опіки та піклування покладено здійснення контролю за цільовим витрачанням аліментів. Орган опіки та піклування здійснює контроль за цільовим витрачанням аліментів за власного ініціативою або за заявою платника. За власного ініціативою орган опіки та піклування перевіряє цільове витрачання коштів, наприклад, у випадку виїзду платника аліментів за кордон на постійне проживання й стягнення аліментів за весь період до досягнення дитиною повноліття.

Контроль за цільовим витрачанням коштів необхідний, особливо у випадку, коли розмір коштів, що надаються на утримання дитини, значний. Здійснюється контроль також за витратою додаткових коштів, які надаються одним з батьків у зв’язку з особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою тощо).

Звернення за захистом в орган опіки й піклування не позбавляє особу права на звернення до суду. У випадку звернення з позовом у суд орган опіки й піклування припиняє розгляд поданої йому заяви.

Негативні результати перевірки органу опіки й піклування, не перешкоджають зверненню платника в суд з відповідною вимогою. Суд може не погодитися з висновком органу опіки й піклування, якщо він недостатньо обґрунтований, суперечить інтересам дитини (ст.19 СК України). У випадку, якщо нецільове використання аліментів органом опіки й піклування попередньо не встановлено, платникові необхідно надати суду відповідні докази.

Суд може прийняти рішення про зменшення розміру стягуваних аліментів, якщо буде встановлено, що вони витрачаються не за цільовим призначенням у зв’язку з тим, що стягуються в недоцільно великому розмірі. Одного факту нецільового витрачання аліментів недостатньо для постановлення судом рішення про зменшення розміру аліментів, оскільки це порушувало б права дитини.

 

 

Дар'я Аккерман, адвокат.
Підписуйтесь на мене в соціальних мережах:

БЛОГ ПРАВАБЛОГ ПРАВА

 

 

 

 

 

2020-11-24 15:04:00
true
Відео Дня









Архів Новин