Блог Права Дарьи Аккерман
Чи можуть арештувати рахунок із зарплатою, пенсією чи соцвиплатами

Чи можуть арештувати рахунок із зарплатою, пенсією чи соцвиплатами

Чи можуть арештувати рахунок із зарплатою, пенсією чи соцвиплатами

У НБУ роз'яснили,  чи має банк право обмежити у користуванні власними коштами, якщо є кредитний борг (або неоплачені штрафи, аліменти чи інші зобов'язання).

У разі порушення умов кредитного договору, фінансова установа має право звернутися до державного чи приватного виконавця та суду, які можуть арештувати кошти на рахунках. Документ, який підтверджує законність арешту коштів, - постанова виконавця про арешт коштів боржника, яка виноситься на підставі виконавчих документів, зокрема на підставі виконавчого напису нотаріуса або рішення суду.

Заробітна плата, стипендія, пенсія, соціальна допомога та інші соціальні виплати - це кошти цільового призначення.

Але банк може не мати технічної можливості відкрити окремий рахунок для зарахування виключно таких коштів. Тому рахунок, який відкривається, у тому числі й для зарахування заробітної плати, пенсії, стипендії чи соцвиплат, зазвичай за умовами банківського обслуговування є звичайним поточним рахунком. Тобто це рахунок фізичної особи для власних потреб, на нього можуть зараховуватися будь-які кошти, а не тільки кошти цільового призначення.

Якщо рахунок, на який здійснюється зарахування зарплати, пенсії, стипендії чи соцвиплат, є поточними, то арешт може бути накладено на усі доступні кошти відповідно до регулятивної частини постанови про арешт коштів боржника. Саме тому, що немає технічної можливості розділити цільові кошти та «звичайні».

Якщо ж банк відкрив окремий рахунок виключно для зарахування цільових надходжень, то банк повертає без виконання отриману від виконавця постанову про арешт коштів боржника із зазначенням причин повернення. 

Стягнення з цільових виплат боржника здійснюють підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи-підприємці, які власне нараховують зарплату, пенсію, стипендію тощо на підставі документів від виконавців.

Загальний розмір відрахувань із заробітної плати, стипендії, пенсії тощо може становити від 20 до 50 %. Тобто на банківський рахунок надходить сума, з якої роботодавець (установа, організація тощо) вже утримав кошти на погашення боргу.

Законодавство  забороняє арештовувати кошти на рахунках зі спеціальним режимом використання. Рахунки зі спеціальним режимом використання - це рахунки підприємств, що займаються виробництвом або постачанням енергії, води, опаленням приміщень тощо.

Якщо державний чи приватний виконавець наклав арешт на рахунок із цільовими коштами, вам необхідно звернутись до органів виконавчої служби, надавши документальне підтвердження того, що ваш поточний рахунок використовується виключно для зарахування цільових виплат. Це може бути довідка бухгалтерії з місця роботи, навчання, соціального страхування, пенсійного фонду тощо.

Якщо після цього виконавча служба не знімає арешт із коштів, ви маєте право оскаржити винесену державним чи приватним виконавцем постанову про арешт коштів у судовому порядку.

 

Дар'я Аккерман, адвокат.
Підписуйтесь на мене в соціальних мережах:

БЛОГ ПРАВАБЛОГ ПРАВА

 

 

 

 

2020-10-26 11:04:00
true
Відео Дня

Архів Новин