Блог Права Дарьи Аккерман
Чи можна

Чи можна "підпрацьовувати" безробітному

 

Буває так, що особі, яка перебуває на обліку у Центрі зайнятості як безробітна, видається можливість трохи попрацювати та підзаробити. Гроші ж зайвими не бувають. А от чи можна так робити? Або прийдеться припиняти реєстрацію безробітного?

Відповідно до ЗУ "Про зайнятість населення" зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Безробітний у відповідності до цього закону - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Стаття 44 цього ж закону визначає права та обов'язки зареєстрованих безробітних. З них, зокрема, обов’язок зареєстрованого безробітного інформувати територіальний орган ДСЗ протягом 3 робочих днів про обставини припинення реєстрації.

Серед інших умов припинення реєстрації безробітного є - зайнятість особи та встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

Для перевірки відомостей, що є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати допомоги по безробіттю, Державна служба зайнятості отримує інформацію від податкових органів та органів Пенсійного фонду.

У разі виявлення інформації про доходи, отримані особою, яка перебуває на обліку як безробітна, від здійснення підприємницької діяльності, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом та під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, ведення особистого селянського господарства тощо, працівники центрів зайнятості мають право здійснювати перевірки достовірності даних, зазначених у довідках про середню заробітну плату безпосередньо у роботодавця.

У разі підтвердження фактів подання недостовірних даних, що мають місце під час одержання допомоги по безробіттю, громадяни, зареєстровані в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення такого факту.

Окремо слід зазначити, що нормами законодавства передбачена відповідальність за несвоєчасне подання або подання недостовірних відомостей про обставини, що впливають на умови призначення допомоги по безробіттю.

Таким чином, особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм допомоги по безробіттю та надання соціальних послуг, і відомості про працевлаштування, зокрема. У разі умисного невиконання особою своїх обов'язків та зловживання ними, в тому числі стосується і неповідомлення про працевлаштування, з цієї особи стягується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй допомоги по безробіттю та надання соціальних послуг (з дня працевлаштування).

Підсумовуючи вищевикладене можна зробити наступний висновок. Якщо особа офіційно займається діяльністю, відповідно отримує дохід, тобто є зайнятою, ця особа не має права бути зареєстрованою як безробітна, і як наслідок, не може отримувати допомогу по безробіттю. А отже, знайшовши роботу – повідомляйте про це Центр зайнятості та знімайтеся з обліку, задля уникненням проблем із цим питанням.

 

2020-10-01 15:01:00
true




Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua






Архив новостей